טיפול בעובש
פתיחת תפריט הנגישות  
דלג לתוכן דלג לתפריט תחומי פעילות
EN|RU
מוקד 24/7 לשירותך בטלפון 1-800-380-000

טיפול בעובש

במאמר נסביר מהו עובש, היכן הוא עלול להופיע ומהם הנזקים שהוא יוצר. נדבר גם על הבעיות הבריאותיות שהוא עלול ליצור וכיצד ניתן למנוע את הופעתו בבית

מהו עובש?


עובש הוא למעשה שם למספר פטריות המכסות משטח מסוים. ניתן לזהותו על ידי רשת סיבים המופיעה כחוטים לבנים על גבי המשטח. עובש יכול לגדול למעשה בכל מקום עם חום ולחות, ללא קשר לעונה ספציפית בשנה.

הסוגים הנפוצים ביותר של עובש בבית כוללים את על סוגי העובש הנפוצים נמנים הפרטים הבאים: כלאדוספוריום, פניסיליום, אלטרנאריה ואספרגילוס. גם אם השמות האלו אינם מוכרים לכם ככל הנראה ראיתם אותם בשלב כלשהוא בחייכם שכן אלו הסוגים המוכרים ביותר.

בטבע משחק העובש תפקיד חשוב והוא פירוק של חומרים אורגנים כמו עצים מתים לדוגמא. העובש נפוץ בביצות ואזורים שהאור לא מגיע אליהם. בבית העובש גורם לנזק מכיוון שהוא עלול ליצור בעיות בריאותיות וגם להרוס את המשטח עליו הוא נוצר
 

אל תחכו להחמרת הנזק - לקבלת הצעת מחיר לשירותי שיקום נזקי עובש שלחו אימייל לכתובת tammy@il.belfor.com עם הפרטים הבאים: בית פרטי/בניין (איזו קומה?), ממתי הבעיה ידועה והאם נעשה משהו לפתרון? האם ידוע על נזק מים ומהו? תמונות של הבעיה ותמונה מחוץ למבנה של הקיר.


טיפול בעובש בכפפות

עובדות שחשוב לדעת

  • עובש עשוי להיות בתוך הבית או מחוצה לו ומשגשג בעיקר בסביבה עם מאפיינים של חום ולחות.
  • למרות שהעובש נפוץ על פי רוב במרתפים וחדרי רחצה, כל מקום לח בבית עשוי להצמיח עובש.
  • אלרגיה לעובש היא הבעיה הבריאותית הנפוצה ביותר שעובש גורם.
  • הדרך הטובה ביותר למנוע עובש בבית היא שליטה בלחות הפנימית.

היכן ניתן למצוא עובש בתוך הבית?


אז איפה למעשה ניתן למצוא עובש בתוך הבית? למרות  שחדרי רחצה ומרתפים הם האזורים היותר מועדים להתפתחות של עובש, כל אזור לח בבית מסוגל למעשה לפתח עובש. קירות חיצוניים, תקרה, גג, רהיטים והאזורים שמסביב לצינורות הם דוגמאות למקומות בבית שיכולים להתפתח באזורם עובש במידה והתנאים מתאימים.


עובש מחוץ לבית יכול להיכנס לתוך הבית דרך דלתות פתוחות, חלונות ופתחי אוורור. הוא אפילו יכול להיצמד לבגדים וחיות מחמד ולהסתנן פנימה באמצעותם. העובש יכול להופיע במספר צבעים שונים ולפעמים הוא נראה כמקבץ של נקודות. בנוסף, עלולים לחוש בריח טחוב שמגיע עם העובש. עובש יכול לגדול בנסתר מתחת לשטיח, בצד האחורי של קיר גבס ולמעשה בכל מקום שמאפשר לו את התנאים המתאימים לגדול שהם חום ולחות. 

בעיות בריאותיות


עובש משחרר לאוויר חלקיקים שעשויים לגרום לאלרגיה לאנשים מסוימים. בנוסף, סוגים מסוימים של עובש מייצרים גם חומר רעיל, אך העובש עצמו אינו רעיל. התנאים שגורמים לעובש לשחרר רעלנים לא ברורים וגם אם העובש מסוגל לייצרם  אין ערובה שאכן הם נוצרים.

תגובה אלרגית לעובש היא הבעיה הבריאותית הנפוצה ביותר הקשורה לעובש. אלרגיה יכולה להיווצר באופן מיידי או להתפתח עם הזמן בהתאם לחשיפה. סימפטומים של אלרגיה לעובש יכולים להיות התעטשות, אף דולף, השתעלות, דמעות בעיניים, גירוי בעור ועוד.

התקף אסתמה יכול להיגרם גם על ידי עובש במידה ואדם לוקה באסתמה ובנוסף אלרגי לעובש. לפעמים אנשים עלולים לפתח תגובות חמורות יותר לחשיפה לעובש כמו חום גבוה וקשיי נשימה. אנשים עם בעיות במערכת הנשימה ובעיות כרוניות בריאותיות יכולים לפתח זיהומים חמורים עקב חשיפה לעובש.

אין דרך לחזות את חומרת הבעיה הבריאותית שעובש יגרום לדיירים. האלרגיה היא אינדיבידואלית ואנשים שונים ייפגעו בדרכים שונות מותנה במשך החשיפה ובמידת רגישותם. 

איך מונעים עובש

הדרך הטובה ביותר למנוע עובש בביתך היא לשלוט בלחות. למרות שלא ניתן למנוע עובש לחלוטין בסביבה ביתית, ניתן למנוע מהעובש לגדול במידה וחסרה לו לחות וזה המפתח למניעת עובש בבית.

כל אירוע כמו נזילה בצנרת צריך להיות מטופל מיידית, כל מקום שנוצר בו נזק עם מים חייב להיות מיובש תוך 24 ועד 48 שעות. שימוש במזגן או מאוורר יכול גם לעזור למנוע לחות, ועוד מומלץ להימנע משימוש בשטיחים במקומות כמו אמבטיה ומרתפים.

במידה ולא הצלחתם למנוע את העובש והוא כבר נוצר, מומלץ להזמין מומחה של חברת בלפור ישראל לסילוק העובש מביתכם. 
 

אל תחכו להחמרת הנזק - לקבלת הצעת מחיר לשירותי שיקום נזקי עובש שלחו אימייל לכתובת tammy@il.belfor.com עם הפרטים הבאים: בית פרטי/בניין (איזו קומה?), ממתי הבעיה ידועה והאם נעשה משהו לפתרון? האם ידוע על נזק מים ומהו? תמונות של הבעיה ותמונה מחוץ למבנה של הקיר.