עובש בבית - היכן ניתן למצוא ומה הטיפול המומלץ
פתיחת תפריט הנגישות  
דלג לתוכן דלג לתפריט תחומי פעילות
EN|RU
מוקד 24/7 לשירותך בטלפון 1-800-380-000

עובש בבית

אין כמו בבית. הבית הוא המקום הבטוח שלנו, או כך לפחות הוא צריך להיות. כשמופיע בו עובש, הבית עלול להפוך ממקור ביטחון ומנוחה למפגע תברואתי.

עובש בבית

אין כמו בבית. הבית הוא המקום הבטוח שלנו, או כך לפחות הוא צריך להיות. כשמופיע בו עובש, הבית עלול להפוך ממקור ביטחון ומנוחה למפגע תברואתי. למרבה הצער העובש קיים בבתים רבים, לרוב ללא ידיעת הדיירים - והוא יכול להוות סכנה של ממש. אנחנו בבלפור יודעים כמה חשוב לשמור על בית בריא ונקי, ואנחנו כאן כדי לעזור.

עובש - הידעת?

העובש הוא למעשה סוג של פטריה הפולטת רעלנים כחלק מתהליך הגדילה שלה, ואלה גורמים לתגובות אלרגיות ולבעיות במערכת הנשימה. הפטריות הללו משגשגות במצבים של לחות וחשכה ויש להן תפקיד עיקרי בתהליך הריקבון של חומרים שונים. רוב סוגי העובש אינם מזיקים לבני אדם, אבל ישנם כמה סוגים רעילים ומסוכנים. מעבר לפגיעה בבריאות, העובש עלול לגרום לנזקים קשים לרכוש.
עובש נראה לעין אנושית רק כאשר הוא כבר בשלב התפתחות מאוחר, ולכן ברגע שהוא מתגלה - קשה להילחם בו. עובש שאינו מטופל מיד מחמיר ועלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים לבית ולבעיות בריאותיות קשות. ניסיוננו הרב מלמד שטיפול בעובש ומניעתו בשלב כמה שיותר מוקדם מסייע במניעת התפשטותו ואף יכול למגר אותו לתמיד. לכן, עם הופעת הסימן הראשון, קריטי לקרוא לצוות מקצועי מומחה בעובש.

איפה עובש עלול להופיע?

פטריות עובש אוהבות סביבות לחות חשוכות ובלתי מאווררות ואוכל. לכן, אלה הם המקומות אליהם יש לשים לב באופן מיוחד:

 • המקלחת: המקום הרטוב ביותר בבית, ולעיתים חדר ללא חלון או אוורור.
 • המטבח: במקרה של מטבח לא הגייני עלול להתפתח עובש על שאריות אוכל, ובמקרה של כיור דולף יכולה להיווצר סביבה רטובה וחשוכה בארון.
 • המרתף: מקום המחייה האהוב על פטריות עובש, סביבה לחה, חשוכה ובלתי מאווררת, בה הן יכולות לגדול באין משים.
 • וילונות ורהיטים: מוצרים העשויים בד ועץ, אשר לא מקבלים טיפול מונע הולם, עלולים לשמש כסביבת גידול מתאימה לעובש.
 • המזגן: כאשר לא מנקים מזגנים באופן קבוע הם מייצרים עובש ומפיצים אותו בכל הבית.
 • קירות: במידה שאין בידוד מתאים הקירות עלולים לצבור לחות בחורף ולגדל עובש.

טיפול יעיל בעובש זה BELFOR

עם מעל 30 שנות פעילות בארץ ובעולם אנחנו יודעים לומר בבטחה: הדרך היעילה ביותר להילחם בנזקים היא על ידי מניעתם. רוצים להימנע מנזקי עובש?

 1. הקפידו לאוורר את הבית
 2. שימו לב לרמת הלחות בבית
 3. הימנעו מהרטבת קירות שאינם צבועים בצבעים דוחי מים
 4. טפלו מיד בנזילות! אל תחכו שהן יתייבשו לבד והזעיקו איש מקצוע

מצאתם כתמי עובש? זכרו: זכותכם לבחור בטובים ביותר! אנחנו מבצעים את עבודות השיקום המסובכות ביותר בארץ ובעולם כבר מעל 30 שנה, ועובדים עם כל חברות הביטוח.

אל תחכו להחמרת הנזק - לקבלת הצעת מחיר לשירותי שיקום נזקי עובש שלחו אימייל לכתובת tammy@il.belfor.com עם הפרטים הבאים: בית פרטי/בניין (איזו קומה?), ממתי הבעיה ידועה והאם נעשה משהו לפתרון? האם ידוע על נזק מים ומהו? תמונות של הבעיה ותמונה מחוץ למבנה של הקיר.

עובש בזכוכית מגדלת

עובש מופיע בתור חוטים לבנים ודקים ולאט לאט מצטבר על משטח מסוים. הוא מוכר בעיקר כאשר הוא מופיע על אוכל לא טרי. אנשים רואים בעובש דבר שלילי המביא דברים רעים אך לעובש גם תכונות חשובות במערכות ביולוגיות והעובדה שהוא נוצר על אוכל לא טרי מאפשרת לנו לזהות כי פג תוקפו. בנוסף נעשה שימוש בעובש בתעשיית המזון, במחקר וברפואה כאשר אפשר לזקוף לזכותו של העובש את המצאת הפניצילין.

אז היכן ניתן למצוא עובש בבית?

בעיקרון עובש מסוגל לגדול בכל מקום אבל יש מקומות מוכרים ומרכזיים שבדרך כלל חוזרים על עצמם בכל מה שקשור להופעת עובש:

 • חדר רחצה – עובש נוצר בסביבה עם לחות ואין מקום מושלם מחדר הרחצה, בקירות שמסביב לתא המקלחת ובתקרה מעליה.
 • מזון – כמו שציינו מקודם אחד המקומות האהובים על עובש הוא מזון לא טרי, וניתן למצוא אותו על מיני מזון שתוקפם פג.
 • כיור – עובש יכול להתגלות בסביבת כיור בדומה לסביבת המקלחת, במיוחד מתחת לכיור – מומלץ לבדוק שאין נזילה ולדאוג לכיור במצב תקין.
 • וילונות – בין קפלי הוילון לעיתים קרובות נוצרת סביבה מתאימה לגידול עובש.
 • ארונות – ארונות גדולים בבית שלא הוזזו במשך שנים הם מקור ידוע ומוכר להמצאות עובש, מומלץ להזיז ולבדוק אם גם אצלכם בבית יש כאלה ארונות.
 • רהיטים – בדומה לארונות גם בסביבת רהיטים – במיוחד מעץ, עלול להתפתח עובש.
 • מזגן – אחד המקומות המסוכנים להיווצרות עובש היא בתוך המזגן ובסביבתו. גם ההפעלתו גורמת להפצת העובש בבית.
 • עליית גג – עליית גג היא מקום נפוץ ביותר להמצאות עובש ואם היא לא מתוחזקת כראוי קרוב לוודאי שתמצאוהו.
 • קירות – קירות הם מקור ידוע לעובש. לפעמים אפילו נוצר עובש על הקיר ולא ניתן לראות אותו מכיוון שהצבע מכסה אותו. לפעמים ניתן לראות קילוף בצבע במקומות כאלה. לפעמים בקירות גבס ניתן למצוא עובש שצומח בצד הפנימי של המחיצה.

הנזקים שעובש בבית גורם לבריאות

כדרי בתים העובש גורם לנו נזק, בעיקר נזק בריאותי. מרבית הבעיות הבריאותיות שמגיעות עם עובש הן תגובות אלרגניות. מי שאלרגי לעובש עלול לקבל תגובות שונות בחשיפה לעובש כמו גירוד בעיניים, התעטשות, גירוי בעור ועוד תופעות דומות הקשורות לאלרגיה. קיימים גם מקרים חמורים יותר שחשיפה לעובש עלולה לגרום לחום גבוה ואפילו קוצר נשימה. אנשים החולים באסתמה שנמצאים בקרבת עובש ורגישים אליו, נמצאים בסיכון גבוה לקבל התקף אסתמה ומומלץ שיתרחקו ככל הניתן מעובש.

מה הטיפול?

הדבר החשוב ביותר בעובש כמו בהרבה דברים אחרים בחיים הוא שלב המניעה. חשוב ביותר למנוע מעובש להתפתח בבית מכיוון שהטיפול לאחר מכן עלול להיות בעייתי ויקר. מניעה מתבטאת בדברים הפשוטים ביותר כמו בשליטה על הלחות והטמפרטורה בתוך הבית, דאגה שלא יהיו נזילות ובמידה ויש לתקנן תוך 48 שעות מרגע גילוין, שמירה על הבית מאוורר והימנעות מפריסת שטיחים במקומות צוברי לחות כמו מתחת לכיור או מחוץ לתא המקלחת. במידה שכבר זיהיתם עובש בביתכם מומלץ שתקראו לחברת בלפור ישראל שמתמחה בהדברת עובש וסילוקו ומשתמשת במכשירים ייעודים על מנת להסירו ללא נזק למבנה.
 

אל תחכו להחמרת הנזק - לקבלת הצעת מחיר לשירותי שיקום נזקי עובש התקשרו אלינו עכשיו ל-1800-380-000 או שלחו אימייל לכתובת tammy@il.belfor.com עם הפרטים הבאים: בית פרטי/בניין (איזו קומה?), ממתי הבעיה ידועה והאם נעשה משהו לפתרון? האם ידוע על נזק מים ומהו? תמונות של הבעיה ותמונה מחוץ למבנה של הקיר.