זיהום קרקע - בלפור בחזית שיקום קרקעות
פתיחת תפריט הנגישות  
1-800-380-000
מוקד 24X7:  
דלג לתוכן דלג לתפריט תחומי פעילות
EN|RU

זיהום קרקע - בלפור בחזית שיקום קרקעות

זיהום קרקע מעל לרמות התקן המותר, אינו מאפשר שימוש בקרקע בכל דרך שהיא, לרבות לצרכי תעשייה, חקלאות ובינוי. יתרה מכך, כל זיהום קרקע מהווה איום על מי התהום שלנו ולכן מחייב נקיטת צעדים מידיים לטיפול בקרקע מזוהמת וטיהורה.

לחברת בלפור ישראל ניסיון רב באבחון ושיקום קרקעות מזוהמות ברמות שונות, החל מזיהום קל שניתן לטיהור באמצעות "שטיפת הקרקע" בלבד ועד לזיהום החמור ביותר המחייב את פינוי הקרקע המזוהמת והטמנתה באתרים מאושרים.

כיצד מתרחש זיהום קרקע?

זיהום קרקע מתרחש בעיקר כתוצאה מפעילות מפעלי תעשיה, מפעלים ביטחוניים, תחנות דלק ועוד. זיהום זה משפיע על איכות המזון, מי השתייה וגם על איכות האוויר בסביבה המזוהמת. הזיהום מהווה מפגע תברואתי לתושבי הסביבה, ולמי התהום של כלל האוכלוסייה, ומכאן החשיבות של ביצוע שיקום קרקעות מקצועי במהירות האפשרית.

בין המזהמים העיקריים ניתן למנות:

 • דלקים ומוצרי נפט שדלפו מצינורות הובלה ומיכלי אחסון תת קרקעיים,  כמו-גם פעילות תחנות דלק, מוסכים ומפעלים.
 • מתכות כבדות, כימיקלים, ממסים כימיים, דבקים ועוד, שהגיעו לקרקע משפכים של מפעלים תעשייתיים. 
 • אסבסט שמגיע לקרקע עקב פירוק לא נכון, הזנחת מבנים המכילים אסבסט, ופעילות של מפעלי אסבסט בעבר.
 • חומרי נפץ ותוצרי לוואי - שכיח בעיקר באזורים בהם פעלו מפעלי תעשיה צבאית בעבר.
 

שיקום קרקעות מזוהמות - שלבי הטיפול

שלב ראשון - סקר קרקע
סקרי קרקעות משמשים לקביעת גורמי זיהום הקרקע ושיעור הזיהום. סקרי קרקע נעשים על ידי קידוחים בעומקים שונים ונטילת דגימות מהקרקע וממי התהום. דגימות אלו מועברות לאנליזה במעבדות לבדיקת מזהמים וקביעת רמת הסיכון לקרקע, למי התהום ולסביבה, בהתאם לקביעת רמת הסף לחומרים מזהמים על ידי המשרד להגנת הסביבה.

שלב שני - טיהור הקרקע המזוהמת
על סמך נתוני סקר הקרקע, סוג הזיהום, שיעורו ותנאי השטח, נקבעת תכנית עבודה לטיהור הקרקע המזוהמת באחת משתי השיטות העיקריות:

 • זיהום קרקע - שיקום על ידי פינוי הקרקע המזוהמת: בשיטה זו נחפרת כל הקרקע המזוהמת ומפונה לאתרי הטמנה ייעודיים. זוהי שיטה שאינה אקולוגית שכן לרוב אינה מטפלת במפגע עצמו, אלא רק מפנה אותו למקום אחר בו פגיעתו תהיה נמוכה יותר. בארץ בעלת עתודות קרקע מוגבלות כישראל זוהי אולי שיטה מהירה יותר, אולם המחיר הסביבתי והכלכלי  הינם כבדים.
 • זיהום קרקע - שיקום קרקע מזוהמת באתר עצמו – In Situ: במידה וסוג ורמת הזיהום מאפשרים טיהור ושיקום הקרקע באתר עצמו, על פי רוב תהיה זו השיטה המועדפת, הן מבחינה אקולוגית והן מבחינת עלויות.
  כיום יש שתי שיטות עיקריות לטיהור קרקע מזוהמת באתר עצמו:
  • שיקום קרקעות - טיפול בשטיפה - שטיפת הקרקע המזוהמת על ידי תערובת של מים עם תמיסה מיוחדת המאפשרת להמס את המזהמים לתוך נוזלי השטיפה. שיטה זו מתאימה בעיקר לזיהומים אורגניים שמקורם בדלקים. היתרון המרכזי של שיטה זו הינו המהירות - ניתן לבצע שטיפה בתוך ימים ספורים. יחד עם זאת ברוב המקרים נידרש טיפול משלים באמצעים ביולוגיים להורדת רמת הזיהום עוד יותר, עד לרמות הסף שנקבעו על ידי משרד הגנת הסביבה כראויות למגורים שיעור פחממנים שאינו עולה על (ppm 100),  או לתעשיה , שיעור פחממנים שאינו עולה על (500 ppm.
  • שיקום קרקעות - טיפול באמצעים ביולוגיים - טיהור הקרקע באמצעים ביולוגיים המאיצים את הפירוק הביולוגי של הפחמימנים אל מתחת לסף האבחון (קטן מ - 50ppm). טיפול ביולוגי הנו טיפול משלים לקרקע מזוהמת שעברה שטיפה, אך במקרים מסוימים  יכול גם לשמש כטיפול עיקרי לקרקע מזוהמת שלא עברה טיפול מקדים. הטיפול הביולוגי הנעשה על ידי בלפור ישראל מבוצע באמצעות חומרים טבעיים שמתכלים באופן טבעי. משך הטיפול נע לרוב בין חודש ועד חודשיים, בתלות בסוג הזיהום ושיעורו.

זיהום קרקע ושיקום קרקעות מזוהמות - סיכום

משאבי הטבע שלנו; האדמה, האוויר והמים, הינם יסודות החיים הבסיסיים ביותר. קרקע מזוהמת מסכנת אותם.
עם ניסיון של למעלה מ - 30 שנה, שיטות וטכנולוגיות מתקדמות שמאפשרות שיקום מיטבי של קרקעות מזוהמות במינימום פגיעה אקולוגית, בלפור ישראל גאה לשרת בחוד החנית של טיהור קרקעות ושפכים, ומניעת זיהום חמור של מי תהום. 
 

אל תניחו לנזק סביבתי להחמיר ! אנו נענים לכל קריאה באופן מיידי על מנת לעצור ולייצב את הנזקים כבר בשלבים הראשונים ומניעת החמרתם.
התקשרו ללא דיחוי ל-1800-380-000 או צרו קשר להערכת הנזק ולקבלת הצעת מחיר לבדיקת ושיקום קרקעות מזוהמות.

לקריאה נוספת

זיהום מים

הבעיה החמורה ביותר בזיהום הסביבתי הוא הפגיעה במי השתייה שלנו וביצורים הימיים שאנחנו אוכלים. החדשות הטובות הן - יש מה לעשות!

הטמנת אסבסט

במאמר זה נציג מידע לגבי הטמנת אסבסט, למה הוא מסוכן ומדוע חשוב להטמינו בצורה מסודרת.

פינוי אסבסט

פינוי אסבסט בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה לאתרים מורשים בלבד ובאישור הממונה במשרד להגנת הסביבה.

סקר קרקע

עם המודעות הגוברת לשמירה על איכות הסביבה, כל חשד קל לזיהום יכול להוביל לדרישה מצד הרשויות לסקר קרקע מקיף ויסודי.