ייבוש תת רצפתי

רטיבות כלואה במצע החול, או הסומסום, מתחת לריצוף עלולה להוביל לנזקי רטיבות מפושטים למבנה ותכולתו, וחמור מכך – מהווה כר פורה להתפתחות עובש ובקטריות המסוכנים לבריאותנו.

ייבוש תת רצפתי באמצעות ציוד ייעודי הוא הדרך הבטוחה, היעילה והמהירה ביותר לטיפול יסודי בבעיה, ומניעת התפשטות הנזקים.

בלפור ישראל: ייבוש תת רצפתי במהירות שיא – ייבוש מלא תוך ימים ספורים במקום שבועות ארוכים

בלפור ישראל מציעה שירות מקצועי לייבוש מבנים וייבוש תת רצפתי באמצעות שילוב ייחודי של לוחות תרמיים, יבשנים ומדחסים רב-עוצמה.

שיטה מתקדמת זו מאפשרת הפחתה מיטבית של הרטיבות במצעים התת רצפתיים (חול או סומסום) במהירות מירבית ובמינימום הרס למבנה ולתכולתו, כאשר ייבוש מלא לוקח במרבית המקרים ימים ספורים בלבד במקום שבועות ארוכים (בתלות בהיקף הנזק ואופי המבנה).

לרשות בלפור ישראל עומד הציוד המתקדם ביותר בתחום בארץ ובעולם, הכולל יבשנים מתקדמים ומבחר ציוד נילווה כגון לוחות תרמיים, מסחררי אוויר, מפוחים וטורבינות, המאפשרים לייצר תצורות ייבוש מיטביות

בלפור ישראל הינה חברת בת של BELFOR – החברה המובילה בעולם לשיקום נזקים, ולפיכך עומדים לרשותה כל מאגרי המידע והידע המעשי בתורת הייבוש השיקומי של החברה העולמית. עובדי החברה עוברים השתלמויות על בסיס קבוע בחברת האם, ומשתתפים בחלק מפעולות השיקום המסובכות ביותר בארץ ובעולם.

זכרו: זכותכם לבחור בטובים ביותר! אנחנו מבצעים את עבודות השיקום המסובכות ביותר בארץ ובעולם כבר מעל 30 שנה, ועובדים עם כל חברות הביטוח.
אל תחכו להחמרת הנזק- התקשרו אלינו עכשיו ל-1800-380-000 או צרו קשר לקבלת הצעת מחיר לשירותי ייבוש תת רצפתי וייבוש מבנים


ייבוש תת רצפתי: המדריך המלא

מהם הגורמים לרטיבות תת רצפתית?

רטיבות תת רצפתית מתארת מצב שבו רמת הרטיבות של המצע התת רצפתי עולה על התקן המותר בשל הצטברות מים, או נוזלי ביוב. נוזלים אלו נותרים כלואים מתחת לריצוף, ללא יכולת להתאדות בצורה אפקטיבית, וגורמים עם הזמן לנזקי רטיבות מפושטים למבנה ותכולתו.

רטיבות תת רצפתית עלולה להיווצר בשל גורמים שונים, וביניהם:

 • נזילה מהצנרת התת רצפתית במבנה
 • חלחול מי גשמים דרך התקרה, או הקירות, בשל איטום לקוי של המבנה
 • הצפת מים, או ביוב, אשר גרמה לחלחול נוזלים אל מתחת לשכבת הריצוף
 • איטום לקוי בחללים הרטובים בבית, כגון חדר הרחצה והמטבח
 • חלחול מים דרך יסודות המבנה (נפוץ בעיקר בקומות קרקע ובמרתפים)


אלו נזקים נגרמים כתוצאה מרטיבות מתחת לריצוף?

הנוזלים הכלואים מתחת לריצוף המבנה מחלחלים עם הזמן לקירות המבנה ולתכולתו, וגורמים לנזקי רכוש מפושטים למבנה ותכולתו. חמור מכך – נוזלים אלו מהווים כר פורה להתפתחות עובש ובקטריות שונות, ומהווים מפגע תברואתי העלול לפגוע בבריאות השוהים במבנה.

הנזקים העיקריים כתוצאה מהצטברות רטיבות מתחת לריצוף, או בקירות, הינם:

 • נזקים לתשתית המבנה, לדוגמא – התפתחות קורוזיה בברזל הקונסטרוקטיבי של המבנה כתוצאה מרטיבות כלואה
 • התפתחות חיידקים ועובש במבנה, המהווים סכנה תברואתית עם השלכות בריאותיות מזיקות.
 • פגיעה בתכולת המבנה כתוצאה מהתפשטות עובש והתפתחות קורוזיה
 • התקלפות צבע והתפוררות טיח בקירות
 • כתמי רטיבות על הקירות ועל הריצוף
 • התעוותות פרקטים, ריהוט עץ, משקופים ועוד
 • הרס מכשירי חשמל ואלקטרוניקה בעקבות התפתחות קורוזיה
 • ועוד.


כיצד ניתן לזהות רטיבות מתחת לריצוף?

לא תמיד קיימים סימנים מובהקים לרטיבות תת רצפתית (בעיקר בשלבים הראשונים של הבעיה), וגם כאשר הם קיימים, במקרים רבים לא נבחין בהם, או שלא נדע לשייך אותם לבעיה זו.

מאחר ונזקי הרטיבות הולכים ומחמירים ככל שמזניחים את הטיפול בבעיה, חשוב להכיר את הסימנים לקיום רטיבות תת רצפתית, ולפנות לאנשי מקצוע כבר עם הופעת הסימנים הראשונים.

לפניכם מספר סימנים העשויים להעיד על רטיבות כלואה מתחת לריצוף:

 • מד מים רץ ללא כל סיבה, או חשבון מים גבוה מהרגיל – מהווים אינדיקציה לקיום נזילה סמויה בקירות או ברצפת המבנה, אשר במקרים רבים באה לידי ביטוי גם בהצטברות של רטיבות מתחת לריצוף
 • הופעת כתמי רטיבות על הריצוף, או התעוותות פרקטים
 • כתמי רטיבות בתקרת הדירה מתחתיכם
 • "איכול" משקופים, ובעיקר בחלקם התחתון
 • רטיבות בקיר – התפשטות כתמי רטיבות וקילוף צבע וטיח בשליש בתחתון של קירות הבית
 • התפשטות עובש על קירות ותכולת המבנה
 • קצרי חשמל בלתי מוסברים.
 • עיבוי חריג על מראות וחלונות המבנה (גם בחדרים לא רטובים).
 • ועוד

זכרו: זכותכם לבחור בטובים ביותר! אנחנו מבצעים את עבודות השיקום המסובכות ביותר בארץ ובעולם כבר מעל 30 שנה, ועובדים עם כל חברות הביטוח.
אל תחכו להחמרת הנזק- התקשרו אלינו עכשיו ל-1800-380-000 או צרו קשר לקבלת הצעת מחיר לשירותי ייבוש תת רצפתי וייבוש מבנים

אפשרויות ייבוש שונות

אמנם הבעיה העיקרית במרבית המקרים היא רטיבות כלואה מתחת לריצוף המבנה, אולם בהחלט קיימים גם מצבים בהם נדרש ייבוש יסודי של קירות ותכולת המבנה.

בלפור ישראל תספק את מעטפת שירותי הייבוש המתאימה ביותר בהתאם למצב המבנה בשטח.

בין שירותי הייבוש של בלפור ניתן למנות:

 • ייבוש תת רצפתי
  ייבוש רטיבות מתחת לריצוף באמצעות שילוב ייחודי של לוחות תרמיים, יבשנים ומדחסים. שיטה מתקדמת זו מבטיחה ייבוש יסודי במקסימום מהירות ומינימום הרס.
 • ייבוש מבנה ותכולה באמצעות יבשנים ומסחררים
  שימוש ביבשנים מאיץ את תהליך ייבוש המבנה והוא מומלץ בעיקר לייבוש חלקי מבנה ותכולה נקבוביים כמו שטיחים, קירות גבס, ריפודים וכו'. היבשנים ממוקמים בחלל הסגור של החדר, סופחים את אדי המים, "מצמיאים" את האוויר וגורמים בכך לאידוי המים שבחלקי המבנה או התכולה.
 • ייבוש קירות
  הזרמת אוויר חם ויבש אל תוך קירות ספוגים במים להפחתת הרטיבות בקירות באמצעות יבשנים ייעודיים ובסיוע טורבינות.
 • ייבוש ושיקום ציוד אלקטרוני
  במעבדת האלקטרוניקה הייעודית של בלפור
 • ייבוש ושיקום מסמכים, ספרים ויצירות אומנות
  במעבדת שיקום המסמכים הייעודית של בלפור


ייבוש תת רצפתי על ידי בלפור ישראל – תהליך העבודה

מוקד בלפור זמין עבורכם 24X7 בטלפון: 1-800-380-000. לאחר קבלת הפניה תתואם עבורכם פגישה עם המומחים של בלפור לקביעת תוכנית הטיפול המומלצת בהתאם לממצאים בשטח.

תהליך הטיפול ברטיבות תת רצפתית כולל במרבית המקרים את השלבים הבאים:

 • זיהוי מוקדי הרטיבות הכלואה באמצעות מכשור מקצועי כגון מצלמה תרמית ומד לחות
 • בדיקת רמת הלחות במצע התת רצפתי
 • יצירת פתחי אידוי במינימום הרס על-ידי פירוק מרצפות, חריצה בין האריחים או קדיחת חורים קטנים במקומות נסתרים ככל הניתן.
 • ייבוש חול מתחת לריצוף, או ייבוש מצע סומסום, באמצעות ייבשנים מתקדמים המפנים את הרטיבות אל מחוץ למבנה, בשילוב לוחות תרמיים המעלים את טמפרטורת המצע התת רצפתי לסביבות ה – 80 מעלות ומאיצים את תהליך האידוי.
  שילוב זה הינו ייחודי לבלפור ומאיץ את תהליך הייבוש באופן משמעותי (ייבוש מלא לוקח במרבית המקרים ימים ספורים במקום שבועות ארוכים, בתלות בהיקף הנזק ותנאי המבנה).
 • לאחר גמר הייבוש אנו נוודא כי המצע התת-רצפתי (חול/סומסום) עומד בתקן הלחות המומלץ – עד 3% לחות משקלית למצע סומסום, ו לא יותר מ- 6% לחות משקלית במצע חול.

חשוב לציין שאת תהליך הייבוש התת רצפתי חשוב לעשות רק לאחר תיקון הבעיה אשר יצרה את הרטיבות מלכתחילה, קרי – תיקון הנזילה, או בעיות האיטום, במבנה.


ייבוש תת רצפתי – חזרה לשגרה

לאחר גמר הייבוש נבצע, לפי הצורך, שיקום נזקי מים מקיף הכולל: ניקוי וחיטוי יסודי של המבנה והתכולה, תיקוני טיח וצבע, טיפול במפגעי עובש ועוד. כל זאת להחזרת המצב לקדמותו כמידת האפשר, כדי שתוכלו לחזור לשגרה ולהשאיר את ההצפה כזיכרון רחוק מאחוריכם.

כל מקרה לגופו, כאשר יועץ מקצועי של BELFOR ישראל, חברת שיקום הנזקים הגדולה והחזקה בארץ ובעולם, ידע לתת לכם את ההמלצה המקצועית המתאימה ביותר עבורכם.

זכרו: זכותכם לבחור בטובים ביותר! אנחנו מבצעים את עבודות השיקום המסובכות ביותר בארץ ובעולם כבר מעל 30 שנה, ועובדים עם כל חברות הביטוח.
אל תחכו להחמרת הנזק- התקשרו אלינו עכשיו ל-1800-380-000 או צרו קשר לקבלת הצעת מחיר לשירותי ייבוש תת רצפתי וייבוש מבנים


שאלות ותשובות בנושא ייבוש תת רצפתי


האם ניתן להסתפק בפתיחת בלטות במקום ייבוש תת רצפתי?
בעבר היה נהוג לטפל בבעיית רטיבות מתחת לריצוף באמצעות "פתיחת בלטות" ברצפה, והמתנה של מספר שבועות, עד מספר חודשים, להתאיידות טבעית. חסרונות שיטה זו הינם רבים – החל מפרק הזמן הממושך שנדרש עד לחזרה לשגרה, סכנת נפילה לשוהים במבנה, מפגע אסתטי ובמקרים מסוימים אף תברואתי, ועד לייבוש לא אחיד של המצע התת רצפתי, או ייבוש חלקי בלבד.
בשנים האחרונות אנו רואים מגמה עקבית במעבר לשיטות ייבוש תת רצפתי באמצעות מכשירים יעודיים, המאפשרים ייבוש מהיר ויסודי במינימום הרס והפרעה לשגרת החיים.


כמה זמן לוקח תהליך הייבוש התת רצפתי?
משך הייבוש תלוי בהיקף ודרגת הרטיבות במבנה, ויכול להשתתנות בין ימים ספורים למספר שבועות. בבלפור ישראל אנו יודעים להתאים את סוג הציוד וכמות היחידות הנדרשת בשטח, כדי להביא לתוצאות מיטביות במהירות המירבית.


האם ניתן לשהות במבנה בזמן תהליך הייבוש התת רצפתי?
בעבר היה קשה מאוד לשהות במבנים בהם בוצע תהליך ייבוש תת רצפתי בשל הרעש הכבד שגרמו מכונות הייבוש, אולם כיום בהחלט ניתן למצוא ספקי ייבוש העובדים עם ציוד מתקדם ושקט המאפשר מגורים בבית, או שהות במקום העבודה, גם במהלך תהליך הייבוש.
בלפור ישראל משתמשת בציוד שקט במיוחד וביבשנים המוציאים את הלחות אל מחוץ למבנה, כך שבמרבית המקרים לקוחותינו יכולים להמשיך בשגרת חייהם/ עבודתם כרגיל ובמינימום הפרעה.


מה ההבדלים בין ספקי השירות השונים?
בעוד שאצל כל ספקי השירות יוכנס לבית ציוד ייבוש, קיימים הבדלים גדולים מאוד בסוג הציוד, שיטות הייבוש, כמו גם בהגדרת מטרת הייבוש וניטור מהלכה ותוצאותיה. לכל אלו השפעה רבה הן על משך העבודה, והן על איכות התוצאה הסופית.
בהמשך המאמר תמצאו רשימת שאלות שרצוי לשאול את ספק השירות טרם תחילת ההתקשרות.


איך לבחור ספק שירותי ייבוש תת רצפתי/ ייבוש מבנים?


קיים שוני מהותי ברמת השירות בין הספקים השונים, היכול לבוא לידי ביטוי במשך הזמן הנדרש להשלמת הייבוש, ואיכות התוצאה הסופית.

לפניכם מספר שאלות שרצוי לשאול כדי לבצע בחירה מושכלת בין ספקי השירות השונים:

 • מהו היעד של תהליך הייבוש וכיצד תקבע ההגעה ליעד זה? חשוב לשים לב שיעד הייבוש עומד בתקינה הישראלית המותרת לרטיבות תת רצפתית – עד 3% למצע סומסום ו-6% למצע חול.
 • האם תבוצע הדמיה תרמית לקביעת היקף הרטיבות התת ריצפתית?
 • האם תבוצע בדיקת מעבדה מוסמכת לבדיקת הרטיבות התת רצפתית לפני עבודת הייבוש ובסיומן?
 • האם תילקח דגימה אחת של המצע התת רצפתי, או מספר דגימות, גם מאזורים מרוחקים יותר ממוקד הנזילה, כדי לבחון את גבולות התפשטות הרטיבות?
 • מה מידת הפגיעה בריצוף הנדרשת כדי להחדיר את צינורות הייבוש אל מתחת לריצוף? השאיפה היא שהקידוחים יהיו קטנים ככל האפשר ובמקומות מוסתרים מהעין.
 • כמה זמן יימשך הייבוש התת רצפתי, והאם ישולבו אמצעים להאצת תהליך הייבוש (כגון לוחות תרמיים)? משך הייבוש עשוי להשתנות באופן משמעותי בין ספקי השירות השונים.
 • האם נותן השירות יכול לספק שירותים נלווים במידת הצורך? למשל – שאיבת מים, שאיבת ביוב, טיפול בנזקי עובש, או ניקוי תעשייתי?

זכרו: זכותכם לבחור בטובים ביותר! אנחנו מבצעים את עבודות השיקום המסובכות ביותר בארץ ובעולם כבר מעל 30 שנה, ועובדים עם כל חברות הביטוח.
אל תחכו להחמרת הנזק- התקשרו אלינו עכשיו ל-1800-380-000 או צרו קשר לקבלת הצעת מחיר לשירותי ייבוש תת רצפתי וייבוש מבנים

יבשנים לייבוש תת רצפתי

יבשנים מתקדמים מבית בלפור בפעולה


במקרה חירום, הזמן הוא המפתח. אל תחכו להחמרת הנזק – התקשרו אלינו עכשיו לקבלת הצעת מחיר לבלימה מהירה של הנזק.

לקריאה נוספת:

שיקום מבנים לאחר הצפה

הצפה הינה אחד מהגורמים העיקריים שעלולים לגרום לנזק חמור למבנה. עם זאת גם נזילה סמויה קטנה שלא מתגלה בעוד מועד עלולה לגרום לנזקים כבדים –

שאיבת הצפות – 24/7

הגעתם הביתה או לעבודה וגיליתם למרבה הצער שכל הרצפה מוצפת…מה עושים עכשיו?לפניכם מספר הנחיות ראשוניות למקרים של הצפה: הדבר הראשון שאנו עושים כשאנחנו מגיעים לטפל

שאיבת ביוב 24/7

מי ביוב הם תערובת של שפכים, נייר טואלט ואוכל מיותר המכילים חיידקים גורמי מחלות ופרזיטים העלולים לסכן את בריאותנו, ומכאן החשיבות בטיפול מהיר ויסודי בכל