עוד תיאורי מקרה בארץ

להציל את המורשת – הצלת אוסף מורשת תרבותית והיסטורית שאין לו תחליף

אוסף שאין לו תחליף

בחיק נוף פסטורלי של הרי ירושלים שוכן מוזיאון זיכרון ומורשת בעל חשיבות לאומית והיסטורית מן המעלה הראשונה. האוסף מכיל תעודות היסטוריות מקוריות, כרכי ספרים נדירים ומגוון של פריטי מדיה מגנטית עליה מונצחות הקלטות חד-פעמיות של עדים, שבעל כורחם מצאו עצמם שותפים פעילים לאירועים בהיסטוריה של העם היהודי שיזכרו לדיראון עולם.
האוסף היקר הזה הנו בבת העין של המוזיאון ושל העם היהודי כולו בארץ ובתפוצות.
הנהלת המוזיאון משקיעה מאמצים כבירים בשימור האוסף ולשם כך פועלת לצד האוסף מחלקת שימור ומעבדה משוכללת שאנשיה ונשותיה, גם בעזרת מתנדבים שוקדים באופן תמידי על שלמות האוסף ותקינותו הפיסית.

לפתע העובש הרים ראש

שמירה על תנאים אקלימיים יציבים לאורך זמן היא ערובה לשלמות האוסף. תפקיד מערכת האקלים היא להבטיח תנאי טמפרטורה ולחות יחסית קבועים כך שמזיקים ונגעים ביולוגיים ובין היתר עובשים לא יצליחו להתפתח.
מערכת האקלים שלקתה בבעיות טכניות לא הצליחה לספק את התנאים הדרושים ובעקבות עלייה ממושכת בשיעור הלחות הופיע עובש בעיקר על-גבי כרכי ספרים. מרגע שהתגלה עובש באוסף יש לחשוד כי האוסף כולו נמצא בסיכון וראשית כל יש להחזיר את התנאים האטמוספריים לרמה הנדרשת.

התייעצות דחופה

אנשי השימור גילו בקיאות מעמיקה במצב ובצרכים ואכן תוך זמן קצר שונתה מערכת האקלים לכזאת שתספק את התנאים האקלימיים הדרושים. למרות שהמערכת תוקנה חששו מקבלי ההחלטות להפעילה כי סברו שהפעלת המערכת תגרום לזיהום צולב ולהפצת העובש במקומות בהם טרם הופיע.
כאן נכנסו המומחים של בלפור לתמונה. לאחר התייעצות עם מומחים לגהות תעסוקתית ומומחי החברה בארה"ב הוחלט שהצורך לתחזק את האוסף בתנאי אקלים הולמים גובר על החשש להמשך הפצת העובשים.
בהמלצתנו הנחרצת הופעלה המערכת באופן מידי, תוך זמן קצר נעצרה התפשטות העובש ואיי רטיבות בחלקי מבנה התחילו להצטמצם. עוד הורנו להרחיק מהרצפה הרטובה מיכלי קרטון עם חומרים יקרי ערך.

בלפור נכנסת לפעולה

לאחר משא ומתן ממושך בנוגע לתוכנית והצעת המחיר שהגשנו להנהלת המוזיאון, נבחרה חברתנו לבצע את עבודות סילוק העובש מכלל הפריטים והמבנה של בית האוסף. בדיעבד, אנו משוכנעים שהניסיון העשיר שלנו במקרים דומים, כמו-גם הידע המקצועי המעמיק והיכולת להתמודד עם שאלות חקרניות של אנשי השימור הם שגרמו למקבלי ההחלטות לבחור בנו.

הימנעות מזיהום צולב בכל מחיר

בתחילה רצו אנשי השימור שהפעולות לסילוק העובש תתבצענה מחוץ למבנה בחניון תת-קרקעי במרחק מה מבית האוסף. תחשיבי עלות תועלת הוכיחו שלא תמיד הרצוי הוא גם מצוי שכן עלויות מתכונת פעולה כזאת יאמירו את העלויות עד כדי פי שלושה מהעלות של עבודה במקום. לפיכך היה צורך לגבש שיטת עבודה בה נשארים פרטי האוסף במקומם ורק מוצאים לצורך הטיפול. היה חשש שבשלב ההוצאה וההחזרה של הפריטים יתרחש זיהום צולב והעובש יתפזר בלא שליטה.
כדי למנוע זאת הצבנו במרחב האוסף מספר רב של מסנני אוויר לתפיסת חלקיקים מרחפים בקרבת עמדות העבודה, ומסננים ענקיים שסיננו את האוויר במבנה בשיעור ספיקה גבוה.

בדיקות סביבתיות

כדי להבטיח שאכן לא מתרחש ניגוע חוזר הוחלט על ביצוע בדיקות סביבתיות תכופות שמטרתן קביעת רמת סף של הזיהום הקיים וביקורת על יעילות מערכות הסינון שתפקידן לתפוס כל חלקיק מרחף ולמנוע זיהום חוזר.

תחת עיניים פקוחות

אנשי השימור של המוזיאון לא חסכו ביקורת ותחילת העבודה הייתה מלווה בהערות מתקנות ומועילות עד שצוות הטיפול בעובש נכנס לשגרה יעילה ומקובלת על כולם. בנוסף, על פי המלצת המשמרים נרכש באנגליה ציוד שימור מיוחד שהשימוש בו הוריד את מפלס הדאגה לשלמות הפריטים בקרב במשמרים.

המורשת ניצלה ומה הלאה ?

לאחר כ- 90 ימי עבודה הסתיימה מלאכת סילוק העובש. הבדיקות הסביבתיות הוכיחו שהמלאכה נעשתה על הצד הטוב ביותר, אך עדיין נותרו חששות, על אף שהבאנו את פריטי האוסף לרמת היגיינה שכמותה לא שררה מעולם, מעתה ואילך שלמות האוסף ותקינותו תלויים במערכת אקלים מתפקדת, במניעת כניסה של מזהמים דרך פתחים שונים וכמובן רמת לחות תקינה של חלקי מבנה ואזורים סמוכים.

העבודה הסתיימה אך המלאכה לא תמה

מתוך אחריות מקצועית אך יותר מכך מתוך מחויבות לאומית וחברתית חברת בלפור תמשיך ללוות את המוזיאון גם בהמשך ותייעץ למנהלים ולמשמרים ככל שלאל ידה בהבטחת שלומו ושלמותו של האוסף הנדיר.

במקרה חירום, הזמן הוא המפתח. אל תחכו להחמרת הנזק – התקשרו אלינו עכשיו לקבלת הצעת מחיר לבלימה מהירה של הנזק.