עוד תיאורי מקרה בארץ

תיאור מקרה : חיטוי בית מלון קורונה בתום תקופת הבידוד

ההיסטוריה חוזרת

”בעת ההיא דומה היה שמזג האוויר מתייצב. השמש שאבה את השלוליות של הממטרים האחרונים. שמים כחולים נאים שטופי אור צהוב, זמזום מטוסים בחום העולה, הכל בעונה זו של השנה קרא לשלווה. ואולם בתוך ארבעה ימים המגיפה עשתה קפיצות מפתיעות: שישה עשר מתים, עשרים וארבעה , עשרים ושמונה ושלושים ושניים. ביום הרביעי הודיעו על פתיחתו של בית חולים מאולתר בתוך מבנה של בית ספר יסודי. בני עירנו, שעד אז הוסיפו לכסות על דאגתם בהלצות, נראו ברחובות מדוכדכים ושתקנים יותר". ("הדבר" אלבר קאמי ע' 59 ).

במשך ימים רבים נקטו אזרחי ישראל הכחשה. מרביתם נטו לחשוב שמגפת הקורונה שניחתה עלינו מבלי שנהיה ערוכים לקראתה אינה אלא תופעה זמנית וחולפת. ישראלים ששהו במדינות רחוקות הגיעו בטיסות חילוץ מיוחדות וכל קצות תבל, חלקם ממקומות בהם המגפה התפרצה במלוא כוחה כמו באיטליה, ספרד וארצות הברית.נפתלי בנט שר הביטחון והממונה על פיקוד העורף  הבין את חומרת המצב ויותר מכך את פוטנציאל ההידבקות האקספוננציאלי במידה ואלה שמגיעים מחו"ל יחזרו ישירות לביתם וימשיכו לחיות חיים רגילים. 

המסורת של טיפול בחולים שמסכנים את הסובבים אותם מקורה בתורה.
בפרשת "מצורע", ויקרא פרק יד מתואר כיצד יש להתמודד ולטפל באדם החשוד כנגוע בצרעת, וכיצד יש לטהר אותו. האבחון, טיפול והסגר וטיהור של המצורעים היה אחד מתפקידיו של הכוהן. אחד מן הכוהנים חייב לבדוק את הנגע, ואחרי תקופת של הסגר, פיקוח ובדיקת הנגעים, כאשר אין שיפור במצב הנגע, או כאשר יש החמרה שלו, מכריז הכוהן על האדם הנגוע כעל מצורע וטמא.  מאז אותם ימים רחוקים וקשים עשה מדע הרפואה כברת דרך.
בסיוע משרד הבריאות נטל עליו בנט את תפקיד הכהן וקבע שכל השבים מחו"ל ייכנסו לתוך בידוד בבית מלון שישמש באופן בלעדי למטרה זו. 

היום שאחרי 

300 חדרי המלון הירושלמי בו שהו חולים מאומתים עמד להיסגר. אחרון המבודדים עבר בדיקות סופיות ושוחרר לביתו.

מיד עם צאתו של המבודד האחרון נכנס חיים פינטו, מנהל מערך החיטוי של BELFOR, למתחם המלון כשבידו שרטוטים עם תוכנית החדרים וחלוקתם הפנימית. 
למחרת 13.5.20, בשעה 05:00, נפגש חיים עם מפקדי המקום מטעם פיקוד העורף ונטל אחריות על המקום.

בהתאם למיפוי ולתדרוך מוקדם נכנסו למלון חמש חוליות בנות שני טכנאי חיטוי כל אחת כשהם מצוידים בתכשירי חיטוי ביולוגיים ובמערפלים מיקרונים רבי-עוצמה.  
בכל מקום בו שהו חולים, או במקומות ציבוריים בהם היה חשש כי עברו, או נגעו בעצמים שונים בוצע חיטוי נגד קורונה. חדרים, מבואות מעליות, תאי מעליות, מבואה ראשית, חדרי אוכל ומסעדות, מכבסה , חיטוי משרדים, חניונים ואפילו אדניות של צמחי נוי.

חיטוי מלון קורונה

בשעות אחר הצהריים, לאחר כ-12 שעות של עבודה מאומצת ויסודית  הסתיימו פעולות החיטוי.
מיד לאחר מכן הגיעו למקום קציני פיקוד העורף ומנהל המלון וקיבלו לידיהם את המפתחות. 
על דלת הכניסה הראשית הודבקה תווית של BELFOR

במקרה חירום, הזמן הוא המפתח. אל תחכו להחמרת הנזק – התקשרו אלינו עכשיו לקבלת הצעת מחיר לבלימה מהירה של הנזק.